මේ සිහින ඔබත් දැක තිබේද?

මේ සිහින ඔබත් දැක තිබේද?

මේ කියන්නේ ගොඩ දෙනෙක් පොදුවේ රෑට හීනෙන් දකින හීන ගැන.

  1. ඔබ උඩකින් වැටීම

විශාල උසකින් වැටීම පිළිබඳ සිහින ඉතා සුලභ ය. ඔබේ සිහිනයේ බිම වැදුනහොත් ඔබ සැබෑ ජීවිතයේ දී මිය යනු ඇතැයි ජනප්‍රිය මිථ්‍යාවක් තිබුණද එය සත්‍යයක් නොවේ.
“වැටීම ගැන සිහින දැකීම ඉතා සුලභ ය. එය සැබෑ ජීවිතයේ භීතියේ සංකේතයකි – සමහර විට රැකියාවෙන් හෝ ඔබේ ආදර ජීවිතයේ දී අසමත් වීම” යැයි ඉලස්ට්‍රේටඩ් ඩ්‍රීම් ඩික්ෂනරියේ කර්තෘ රසල් ග්‍රාන්ට් පවසයි. “වැටීම බොහෝ විට ප්‍රකාශ කරන්නේ ඔබට තව දුරටත් ගොස් ජීවිතය සතුටින් ගත කිරීමට අවශ්‍ය බවය.”ප්‍රසිද්ධ ස්ථානයක නිරුවත් වීම
Dream Dictionary for Dummies හි කතුවරයා වන පෙනි පියර්ස් යෝජනා කරන්නේ පොදු නිරුවත ගැන සිහින දැකීමෙන් ඇඟවෙන්නේ ඔබ ව්‍යාජ පුද්ගලයකු ලෙස හැඟෙන බවක් හෝ ඔබේ අඩුපාඩු හා අඩුපාඩු හෙළි කිරීමට ඔබ බිය වන බවයි

2. ඔබගේ පසු පසින් කිසිවෙකු හඹා එන සිහිනයක්
සිහින ශබ්ද කෝෂයේ කතුවරයා වන ටෝනි ක්‍රිස්ප් යෝජනා කරන්නේ සිහිනයකින් හඹා යාම ඔබේම බිය හෝ ආශාවන්ගෙන් මිදීමට ඇති ආශාව බවයි.

එවැනි සිහිනයක් අදහස් කරන්නේ කුමක් දැයි තේරුම් ගැනීමේ යතුර රඳා පවතින්නේ ඔබ පසුපස හඹා යන අයගේ අනන්‍යතාවය මත ය. සතෙකු විසින් ලුහුබැඳ යාමෙන් ඇඟවෙන්නේ ඔබ ඔබේම කෝපය, ආශාවන් සහ වෙනත් හැඟීම් වලින් සැඟවී සිටින බවයි.

ඔබ ලුහුබඳින තැනැත්තා අද්භූත, නොදන්නා චරිතයක් නම්, එය ළමා අත්දැකීමක් හෝ අතීත කම්පනය නියෝජනය කරයි. ඔබ විරුද්ධ ලිංගයේ කෙනෙකු විසින් ලුහුබඳිනු ලැබුවහොත්, ක්‍රිස්ප් යෝජනා කරන්නේ එයින් අදහස් වන්නේ ඔබ ආදරය කෙරෙහි බිය හෝ අතීත සම්බන්ධතාවයකින් හොල්මන් කරන බවයි.

3. දතක් වැටීම පිළිබඳව

ඩ්‍රීම් ඩික්ෂනරි ෆෝ ඩම්මිස් හි කතුවරයා වන පෙනි පීරිස් යෝජනා කරන්නේ දත් නැතිවීම ගැන සිහින දැකීම සඳහා විවිධ අර්ථයන් තිබිය හැකි බවයි. ඔබේ ආකර්ශනීය බව හෝ පෙනුම ගැන ඔබ කනස්සල්ලට පත්ව සිටින බව එයින් අදහස් විය හැකිය. සන්නිවේදනය කිරීමට ඔබට ඇති හැකියාව ගැන ඔබ සැලකිලිමත් වන බව හෝ ඔබ අපහසුතාවයට පත්වන යමක් පැවසීමට ඉඩ ඇති බව එයින් ඇඟවිය හැකිය.

“දත්වල සැබෑ සාරය නම් ඒවාට දෂ්ට කිරීමට, කැපීමට, ඉරීමට හා ඇඹරීමට ඇති හැකියාවයි” ඇය පැහැදිලි කරයි. “ඔබේ දත් ගැලවී ගියහොත්, ඔබට පුද්ගලික බලය සහ ස්ථීර, තීරණාත්මක සහ ස්වයං ආරක්ෂණ හැකියාව අහිමි වේ.”

4. මරණ පිළිබඳ සිහින

මරණය යනු සිහින වල තවත් පොදු විෂයයක් වන අතර එය විශේෂයෙන් විසන්ධි කළ හැකිය. සිහින දකින්නන් සමහර විට ආදරය කරන කෙනෙකුගේ මරණය ගැන සිහින දකිති. ජනප්‍රිය සිහින අර්ථ නිරූපණයන් සමහර විට යෝජනා කරන්නේ එවැනි සිහින මගින් වෙනස්වීම පිළිබඳ කනස්සල්ල හෝ නොදන්නා දේ පිළිබඳ බියක් පිළිබිඹු වන බවයි.

“මරණය මෙන්, වෙනස ද භයානක විය හැකිය, මන්ද මරණය මෙන් ම – වෙනසෙහි ‘අනෙක් පැත්තේ’ කුමක්දැයි අපි නොදනිමු. ඒ නිසා සිහින දකින මනස මරණය හා සමාන වේ.” ලෝරි ලොවන්බර්ග් ඇගේ සිහින පොතේ යෝජනා කරයි එය මත: ඔබේ සිහින අගුළු ඇරීම, ඔබේ ජීවිතය වෙනස් කරන්න.

ආදරණීය කෙනෙකුගේ මරණය ගැන සිහින දැකීමෙන් වෙනස් වීමේ භීතියක් පිළිබිඹු විය හැකි බව ලොවන්බර්ග් විශ්වාස කරයි, විශේෂයෙන් ළමයින් සන්ධිස්ථාන කරා ළඟා වෙමින් හා වැඩෙන විට. එවැනි වෙනස්කම්, දරුවෙකු වැඩෙමින් පවතින බවත්, දරුවාගේ තරුණ අනුවාදය ගියේ කොහේදැයි දෙමාපියන්ගේ මනස කල්පනා කිරීමට පටන් ගන්නා බවත් ඇය යෝජනා කරයි. එබැවින් මියයෑමේ එවැනි සිහින, කාලය ගතවීම නොවැළැක්විය හැකි ආකාරයක ශෝකයක් පිළිබිඹු කරයි.

ජීවිතයේ අවසානයට ළඟා වන අය සහ ඔවුන් වටා සිටින ආදරණීයයන් සැලකිය යුතු හා අර්ථවත් සිහින අත්විඳින බව අධ්‍යයනවලින් හෙළි වී තිබේ.

5. විභාගයකට මුහුණ දීම
සිහින වල සැඟවුණු අර්ථය කතුවරයා වන ක්‍රේග් හැමිල්ටන්-පාකර්ට අනුව, ඔබේ සිහින විභාගයක් කිරීමෙන් අසාර්ථක වීමේ භීතිය හෙළි වනු ඇත. මෙම ස්වභාවය පිළිබඳ සිහින පොදු බව අධ්‍යයනවලින් ද සොයාගෙන ඇත .

“විභාග යනු ඔබේ අඩුපාඩුකම් වලට මුහුණ දීම සඳහා ඔබ විසින් කරනු ලබන පීඩාකාරී අත්දැකීම්” යැයි ඔහු ලියයි. “විභාගයක් අසමත් වීම, එක් අයෙකු ප්‍රමාද වීම හෝ සූදානම් නොවීම ගැන සිහින දැකීමෙන් පෙන්නුම් කරන්නේ ජීවිතයේ අවදි වීමේ අභියෝග සඳහා ඔබ සූදානම් නැති බවයි.

6.අවිශ්වාසය ගැන සිහින

ඔබේ සහකරු හෝ සහකාරිය හෝ වෙනත් අයෙකු සමඟ ඔබව රවටා ඇති බව සිහින දැකීම ඇදහිය නොහැකි තරම් කරදරකාරී විය හැකිය. සමහර අවස්ථාවලදී, සිහිනය සැබෑ විය හැකිදැයි මිනිසුන් කල්පනා කිරීමට පටන් ගනී. ඔබේ සහකරු නොඇදහිලිකාර යැයි සිහින දැකීමෙන් අදහස් වන්නේ එය සිදුවිය හැකි බවයි? නැත්නම් එය දැනටමත් සිදුවෙමින් පවතින බවද?

සමහර අවස්ථාවලදී එවැනි සිහින එවැනි අවිශ්වාසය පිළිබඳ අවදි බිය පිළිබිඹු කිරීමක් විය හැකි අතර, සම්පුර්ණ සිහින ශබ්දකෝෂයේ කතුවරයා වන ට්‍රිෂ් සහ රොබ් මැක්ග්‍රෙගර්: ඔබේ සිහින වල තේරුම දැන ගැනීමට ඇඳ අසල මාර්ගෝපදේශයක්, එවැනි සිහින බොහෝ විට අදහස් නොකරන බව විශ්වාස කරන්න ඔබේ සහකරු හෝ සහකාරිය වංචා කරනවා හෝ වංචා කරයි.

ද කම්ප්ලීට් ඉඩියට්ස් ගයිඩ් හා ඩ්‍රීම් ඩික්ෂනරියේ කතුවරුන් වන ඊව් ඇඩම්සන් සහ ගේල් විලියම්සන්, අවිශ්වාසය පිළිබඳ එවැනි සිහින මගින් සම්බන්ධතාවයක විශ්වාසය, පක්ෂපාතිත්වය හා සන්නිවේදනය පිළිබඳ ගැටළු පෙන්නුම් කරන බව පවසති. “ඔබ හෝ ඔබේ සහකරු ඔබේ සිහිනයෙන් වංචා කර ඇත්නම්, ඔබගෙන් එක් අයෙකුට එම සම්බන්ධතාවයෙන් ඔබට අවශ්‍ය දේ මේ මොහොතේ නොලැබේ” යනුවෙන් ඔවුන් ලියයි.

7. පියාසර කිරීම පිළිබඳව සිහින

පියාසර කිරීම පිළිබඳ සිහින බොහෝ දෙනා අත්විඳිති. ඔවුන් සිත් ඇදගන්නාසුළු හා විමුක්තිදායක විය හැකි නමුත් සමහර විට ඒවා තරමක් බියජනක විය හැකිය (විශේෂයෙන් උසකට බිය වන අයට). සිහින ශබ්ද කෝෂයේ කතුවරයා වන ටෝනි ක්‍රිස්ප් පවසන පරිදි පියාසර කිරීම පිළිබඳ සිහින බොහෝ විට එකිනෙකට වෙනස් පැති දෙකක් නියෝජනය කරයි. එක් අතකින්, එවැනි සිහින වලට නිදහස හා ස්වාධීනත්වය පිළිබඳ හැඟීම් නිරූපණය කළ හැකිය. අනෙක් අතට, ජීවිතයේ යථාර්ථයන්ගෙන් පලා යාමට හෝ පැන යාමට ඇති ආශාව ද ඔවුන්ට දැක්විය හැකිය.

“පියාසර කිරීම පමණක් බොහෝ විට සිදු වේ, නමුත් පියාසර කිරීමේ ස්වාධීන පැතිකඩ පෙන්වයි. නමුත් එය බොහෝ විට ධනාත්මක සතුටක් ඇති කරවන හෙයින්, පියාසර කිරීම අපගේ ලිංගිකත්වය නිරූපණය කළ හැකිය … විශේෂයෙන් සමාජ සම්මතයන් හා සීමා කිරීම් වලින් නිදහස ප්‍රකාශ කරන අංශ.”

9. ගර්භණීභාවය පිළිබඳව සිහින
සිහින පරිවර්ථකයින් බොහෝ විට යෝජනා කරන්නේ ගර්භණීභාවය පිළිබඳ සිහින නිර්මාණශීලීත්වයේ සිට බිය දක්වා සියල්ල නියෝජනය කරන බවයි. සිහින ශබ්ද කෝෂයේ කතුවරයා වන ඩේවිඩ් සී. ලොෆ් විශ්වාස කරන්නේ ගර්භණී සිහින සමහර විට ප්‍රමාණවත් නොවන මවක් වීමට කාන්තාවක් තුළ ඇති බිය නිරූපණය කරන බවයි.

කතුවරයා වන ටෝනි ක්‍රිස්ප් යෝජනා කරන්නේ එවැනි සිහිනවලින් පෙනී යන්නේ සිහින දකින තැනැත්තා යම්කිසි විභවයක් ඇති ප්‍රදේශයක් හෝ සම්බන්ධතාවයක් ගැඹුරු කරන බවයි. සිහින පරිවර්ථක රසල් ග්‍රාන්ට් ලියන්නේ මෙම සිහින දුෂ්කර කාලයන් පවතින බවයි.

කෙසේ වෙතත් සිහින වලින් යම් යම් අදහස් නිරූපණය වන බව පැවසුවත් සමහර අවස්ථා වල ඒවා කිසිම අර්ථයක් නැති වියහැකි බවත් ඔබ මතක තබාගත යුතු කරුණකි.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *