අන්තර්ජාලය භාවිතයේදී ඔබේ දරුවා ආරක්ෂා කර ගැනීමට…….

අන්තර්ජාලය භාවිතයේදී ඔබේ දරුවා  ආරක්ෂා කර ගැනීමට…….

අප එදිනෙදා ජීවත් වන භෞතික ලෝකයේ ආරක්ෂාකාරීව හැසිරෙන ආකාරය පිළිබඳව අප දරුවන් නිතර නිතර දැනුවත් කළ ද, ඩිජිටල් ලෝකය සැරිසරන අපේ දරුවන් ආරක්ෂාකාරීව තබා ගැනීම පිළිබඳව දැනුවත්වීම් සිදුවනුයේ ඉතා අඩුවෙන්.

COVID 19 වසංගතයත් සමග පුද්ගල දුරස්ථභාවය ආරක්ෂා කරගනිමින් එදිනෙදා කටයුතු කරගෙන යාමේදී සන්නිවේදන තාක්ෂණය සහ සමාජ මාධ්‍ය භාවිතය ඉතා සීග්‍ර ලෙස ඉහළ යෑමක් ලොව පුරා දක්නට ලැබුණා.

මේ නිසා ඉතාමත් සුබදායි දේවල් මෙන්ම මෙම සන්නිවේදන තාක්ෂණ අවභාවිතය නිසා ඉතාමත් ගැටලුකාරී තත්ත්ව වලට මුහුණ දුන් අවස්ථාද අපට පහුගිය කාලයේ දී දැන ගැනීමට ලැබුණා.

එම නිසා ඩිජිටල් ලෝකයේ සැරිසරන අපේ දරු දැරියන් දැනුවත් කිරීමට ආරම්භයක් ලෙස පහත කරුණු ඔබ හමුවේ තැබීමට අප තීරණය කළෙමු. මේ එක් එක් කරුණ පිළිබඳව ගැඹුරින් සාකච්ඡා කිරීමට ඉදිරි දින කීපය තුළ දී අපි බලාපොරොත්තු වෙමු.

1. අන්තර්ජාලය හරහා සන්නිවේදනය කරන විට තමා හඳුනන්නේ නැති කිසිම කෙනෙකුට තමාගේ පුද්ගලික තොරතුරු හෝ තමා යන එන තැන් පිළිබඳව දැනුම් දීමෙන් වැලකී සිටින්න දරුවන්ව බලගන්වන්න.

2. සැබෑ ලෝකයේදී තමා හඳුනන්නේ නැති අය සමග අන්තර්ජාලය හරහා සම්බන්ධවීමේදී ඉතාමත් පරෙස්සම් විය යුතුයි. එවැනි කෙනෙකු හමු වීමට හෝ කතාබහ කිරීමට බලාපොරොත්තු වන්නේ නම් ඊට ප්‍රථමව වැඩිහිටි අයකු දැනුවත් කිරීමට සෑම විටම දරුවන් උනන්දු කරවමු.

3. අන්තර්ජාලය හරහා ලැබෙන ලිපිගොනු (files), ඊමේල් පණිවිඩ, ඡායාරූප සහ text පණිවිඩ විවෘත කිරීමට ප්‍රථමව ඒවායේ අනන්‍යතාවය තහවුරු කර ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. අනාරක්ෂිතව මේවා විවෘත කළහොත් තමාගේ පරිගණකය හෝ ජංගම දුරකථනයේ ආරක්ෂක විධි විධාන නියමාකාරව ක්‍රියා නොකර, තමාගේ පුද්ගලික තොරතුරු සහ දත්ත බාහිර පුද්ගලයන්ට ලබා ගත හැකි ආකාරයට නිරාවරණය වීමේ අවදානමක් ඇති විය හැක.

4. අන්තර්ජාලය හරහා ලැබෙන සෑම තොරතුරක්ම සත්‍ය තොරතුරු නොවන බව ඔබගේ දරුවන්ට වටහා දෙන්න. තොරතුරු දැන ගැනීමේ දී සෑම විටම විශ්වාසවන්ත සහ වගකීම් සහිත ආයතන හෝ පුද්ගලයින් මගින් නිකුත් කරන දේ පමණක් තෝරා ගැනීමට දරුවන්ට උගන්වන්න.

5. අන්තර්ජාලය භාවිතයේ දී මොනයම් හෝ දෙයක් තම දරුවාව අපහසුතාවයට පත් කරන්නේ නම් හෝ කරදරයකට පත් කරන්නේ නම් සෑම විටම වැඩිහිටියෙකු සමග සාකච්ඡා කළ හැකි බව දරුවාට පහදා දී, විවෘත මනසකින් යුතුව දරුවන් සමග මෙම ගැටළු සාකච්ඡා කිරීමට සෑම විටම ඉදිරිපත් වන්න.

ඔවුන්ට තරවටු කිරීමකින් තොරව, පැහැදිළි කරදීම මඟින් අනාගතයේ මුහුණ පෑමට සිදුවන අභියෝග වලට තනිවම මුහුණ දීමට අපි අපගේ ළමා පරපුර බලගැන්වීම අප සැමගේ වගකීමකි..

Health Promotion Bureau

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *